Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2012 йил 2 февралидаги 27-сонли Қарорига асосан «Республика термитларга қарши курашиш Маркази» ДУК ташкил этилган.
Марказнинг вазифалари:
• Ўзбекистон Республикаси Фанлар Академияси Зоология институти ёки бошқа ташкилотлар томонидан яратилган термитларга қарши заҳарли ем-хўраклар ва кураш воситаларини ишлаб чиқариш;
• Термитларга қарши курашиш юзасидан Зоология институти билан ҳамкорликда услубий қўлланмалар, тавсияномалар ва йўриқномалар ишлаб чиқиш;
• Термитларга қарши заҳарли ем-хўраклар ва курашиш воситаларини шартнома асосида Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар дезинфекция станциялари ва Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар Ўзагрокимёҳимоя АЖ ларига буюртма асосида тайёрлаб бериш.
Марказ томонидан эришилган ютуқлар:
Республика термитларга қарши курашиш Маркази ва Зоология институти Энтомология лабораторияси олимлари томонидан Anacantothermes  авлоди термитларига қарши курашда заҳарли ем-хўраклар ишлаб чиқилган бўлиб, ем-хўракларни тайёрлаш ва термитларга қарши қўллаш технологияси бўйича “Цилиндрик контейнер” саноат намунасига патент  UZ № SAP01243 ва «Термитларга қарши инсектицидли воситани тайёрлаш усули» UZ № IAP 05832 ихтиро патенти олинган. Заҳарли ем-хўракларни ишлаб чиқариш ишланмаси бўйича ташкилот стандарти ва сертификати олинган. Бугунги кунда, Марказ томонидан термитларга қарши ишлаб чиқарилаётган ем-хўрак республикамизда кенг миқёсда қўлланилиб, юқори самарадорликка эришилмоқда.
Зоология институти олимлари билан ҳамкорликда Республикада термитларга қарши курашиш ишларини жадаллаштириш ва уларнинг зарарини бартараф қилиш юзасидан ўзбек ва рус тилларида тавсиянома «Термитларга қарши кураш тизимига оид тавсиялар» ва йўриқнома «Термитларга қарши курашишга доир йўриқномалар» тайёрланиб, термитларга қарши кураш тизими амалиётига жорий қилинган.
Марказ ташкил этилгандан буён, Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар дезинфекция станцияларининг мурожаатига кўра, шартнома асосида уларни заҳарли ем-хўрак билан тўлиқ таъминлаб келмоқда.

Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 2 февраля 2012 года № 27 создано Государственное унитарное предприятие «Республиканский центр по борьбе с термитами».
Задачи центра:
- Производство отравляющих приманок и средств для борьбы с термитами, созданное Институтом зоологии Академии наук Республики Узбекистан или другими организациями;
- Разработка методических указании, рекомендации и инструкции, по борьбе с термитами в сотрудничестве с Институтом зоологии;
- Изготовление отравляющих приманок и средств борьбы с термитами для Республики Каракалпакстан, областных и городских дезинфекционных станций и АО «Узагрокимёхимоя» Республики Каракалпакстан и областей на договорной основе.
Достижения Центра:
Республиканский Центр по борьбе с термитами и лаборатория Энтомологии Института зоологии АН РУз разработаны отравляющие приманки в борьбе с термитами рода Anacantothermes и получен патент на промышленный образец «Контейнер цилиндрический” — Патент UZ № SAP01243 и патент на изобретение «Способ изготовления инсектицидных средств для борьбы с термитами» UZ №IAP 05832. Получен организационный стандарт и сертификат на разработку производства отравляющих приманок.
В настоящее время отравляющие приманки производимые в Центре против термитов, широко используется в системе борьбы с термитами и обеспечивает высокую эффективность.
Совместно с учеными Института зоологии были подготовлены методические рекомендации, инструкции на узбекском и русском языках «Рекомендации по борьбе с термитами» и «Термитларга қарши курашишга доир йўриқномалар» по ускорению борьбы с термитами в республике и устранения их вредоносности и внедрены в систему борьбы с термитами.
С момента основания Центр на договорной основе поставляет отравляющие приманки для борьбы с термитами по запросу на территорию Республики Каракалпакстан и областные дезинфекционные станции.