Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2012 йил 2 февралидаги 27-сонли Қарорига асосан «Республика термитларга қарши курашиш Маркази» ДУК ташкил этилган.
Марказнинг вазифалари:
• Ўзбекистон Республикаси Фанлар Академияси Зоология институти ёки бошқа ташкилотлар томонидан яратилган термитларга қарши заҳарли ем-хўраклар ва кураш воситаларини ишлаб чиқариш;
• Термитларга қарши курашиш юзасидан Зоология институти билан ҳамкорликда услубий қўлланмалар, тавсияномалар ва йўриқномалар ишлаб чиқиш;
• Термитларга қарши заҳарли ем-хўраклар ва курашиш воситаларини шартнома асосида Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар дезинфекция станциялари ва Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар Ўзагрокимёҳимоя АЖ ларига буюртма асосида тайёрлаб бериш.
Марказ томонидан эришилган ютуқлар:
Республика термитларга қарши курашиш Маркази ва Зоология институти Энтомология лабораторияси олимлари томонидан Anacantothermes  авлоди термитларига қарши курашда заҳарли ем-хўраклар ишлаб чиқилган бўлиб, ем-хўракларни тайёрлаш ва термитларга қарши қўллаш технологияси бўйича “Цилиндрик контейнер” саноат намунасига патент  UZ № SAP01243 ва «Термитларга қарши инсектицидли воситани тайёрлаш усули» UZ № IAP 05832 ихтиро патенти олинган. Заҳарли ем-хўракларни ишлаб чиқариш ишланмаси бўйича ташкилот стандарти ва сертификати олинган. Бугунги кунда, Марказ томонидан термитларга қарши ишлаб чиқарилаётган ем-хўрак республикамизда кенг миқёсда қўлланилиб, юқори самарадорликка эришилмоқда.
Зоология институти олимлари билан ҳамкорликда Республикада термитларга қарши курашиш ишларини жадаллаштириш ва уларнинг зарарини бартараф қилиш юзасидан ўзбек ва рус тилларида тавсиянома «Термитларга қарши кураш тизимига оид тавсиялар» ва йўриқнома «Термитларга қарши курашишга доир йўриқномалар» тайёрланиб, термитларга қарши кураш тизими амалиётига жорий қилинган.
Марказ ташкил этилгандан буён, Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар дезинфекция станцияларининг мурожаатига кўра, шартнома асосида уларни заҳарли ем-хўрак билан тўлиқ таъминлаб келмоқда.

By the Decree of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated February 2, 2012 No. 27, the State Unitary Enterprise “Republican Center for Termite Control” was established.
Center tasks:
• Production of poisonous baits and means for fighting termites, created by the Institute of Zoology of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan or other organizations;
• Development of guidelines, recommendations and instructions for the control of termites in cooperation with the Institute of Zoology;
• Production of poisonous baits and termite control agents for the Republic of Karakalpakstan, regional and city disinfection stations and JSC “Uzagrokimyokhimoya” of the Republic of Karakalpakstan and regions on a contractual basis.
Achievements of the Center:
Republican Center for Termite Control and the Entomology Laboratory of the Institute of Zoology of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan have developed poisonous baits in the fight against termites of the genus Anacantothermes and received a patent for an industrial design. Cylindrical container – Patent UZ № SAP 01243 a patent was received for the invention “Method for the manufacture of insecticidal agents for the control of termites”. UZ № IAP 05832. An organizational standard and a certificate for the development of the production of toxic baits were obtained.
Currently poisonous baits produced in the Republican Center for Termite Control against termites are widely used in the termites control system and provide high efficiency.
Together with the scientists of the Institute of Zoology, methodological recommendations, instructions in Uzbek and Russian languages “Recommendations for the fight against termites” and “Termitlarga karshi kurashishga doir yurinomalar” were prepared to accelerate the fight against termites in the republic and eliminate their harmfulness and introduced into the system of termite control.
Since its inception, the Center has been supplying on a contractual basis poison baits for the fight against termites upon request to the territory of the Republic of Karakalpakstan and regional disinfection stations.